How much do you spend a month on groceries per person? How often do you eat out or get take away?

I’m curious about what others are paying since prices seem to be going up every day.

3 Likes

I guess I spend $150 to $200 a week on groceries for my three-person family. We go out to dine maybe once a week.

Every evening that we do not eat out, I make supper. Once a week, we often “fend for yourselves,” which is actually just us consuming the leftovers from the previous week.

2 Likes

This may seem embarrassing to many on this site, but as a family of three living in the Seattle area, we spend between $250 and $275 a week, or slightly over $1k, on groceries (including dog food) per month. I make most of our meals from scratch, so we seldom ever eat out. However, we do eat a lot of meat, and I try to buy organic veggies whenever I can.

1 Like

North-west US food is strangely pricey! For as long as I can recall, it has been.

I bought groceries alone for one person every week for about $100. I have an autoimmune disease, therefore nothing too elaborate, pre-made, or highly processed. When the teen returns from college, the monthly payment nearly doubles to $400–$800.